פתח דבר  - א.ש.ש יוצא לאפריקה עם שחר

 

וכרגיל זה קרוב לתריסר שנים עומס תרמיל על שכם ויוצא עם ה"צל" שלי לדרום היבשת השחורה לשם שינוי אסטה ממנהגי ואכתוב "על שנינו" כי רק על עצמנו לספר ידענו ולכן בכל מקום בו מופיע לשון יחיד יש לקרוא זאת בלשון רבים.

מלא גם גדוש, צחקן, חרוץ, אוהב לאכול ולטייל,אוהב לחייך עד הוספת קמטי חיוך בזוויות הפה. בעל זיכרון ארוך טווח, מעדיף לשכוח  ולא להתאכזב או לכעוס, מרכל ברמות... אוהב להתפלפל, אוהב מוסיקה, אוהב לאהוב, אוהב אנשים ואוהב את החיים, בעיקר אוהב לכתוב את החיים!!

כל העולם הצבעוני והמיוחד הזה נבלע בעיניי השוקקות, המראות מוצאים מקומם בתאי המח, הריחות עולים במעלה החוטם והטעמים מוצאים מקומם מאחור במרכז הטעם. אוהב לגעת ולהרגיש, שמח על כל הנפלא שאני חווה, מודה לאל הטוב על כל הטוב שמרעיף עלי, על חיים נהדרים, קסומים ומגוונים, על הזכות לאהוב ולהיות נאהב במעגל הגרעיני שלי. על היכולת שלא להישאר מקובע לגבולות המוכרים. ובסופו של יום, תמיד כשכבד לי משתמש בצמד המילים  בספרדית "קווסה-אריווה" שמשמעו, הראש למעלה!!!

אתה חסר לי בן, אתה שומע? אתה חסר לי!!!

 

תקציר

תקציר זה מיועד לנחפזים שבינינו שזמנם לא נמצא בידם ורוצים בכל זאת לטייל בדרום היבשת השחורה.

 

מפלי ויקטוריה ונהר ה - Zambezi

מפלי ויקטוריה בהחלט נחשבים למובילים ומרשימים בין מפלי העולם. מיקומם בגבול בין Zambia ל- Zimbabwe על נהר ה - Zambezi האדיר, רוחב המפלים המרבי כ-1.7 ק"מ ועומק נפילתם כ-108 מ', נפילת המים מגובה כה רב יוצרת ענן נתזים המגיע עד לגובה של כמה ק"מ וניתן להבחין בו ממרחק של כ-40 ק"מ.המפלים התגלו ע"י דויד ליווינגסטון שקרא אותם על שמה של מלכת בריטניה - "ויקטוריה". בשפת בני המקום נקראים המפלים "מוסי אואה טוניה" בתרגום חופשי, "העשן שעושה רעמים".

 

Namibia

שוכנת בדרום מערב אפריקה, אוכלוסייתה מונה כ-2 מליון, מרביתם שחורים, שטחה של Namibia עצום ורובו בלתי מיושב! זו מדינה מלאת ניגודים בלתי אפשריים כמעט, מדבר Kalahari הענק הנמצא בדרום-מזרחה, מדבר Namib הנמצא במערבה, מדבריות מלח לאורכה ולרוחבה.

שמורות טבע בראשיתיות, דיונות חול אדומות, כבישי מלח נוחים המביאים התייר ממקום למקום בנוחיות יחסית, שקיעות וזריחות מופלאות, אוקיאנוס אטלנטי ובו דגה מרובה, תופעת טבע של ערפילים מעל החופים במהלך שעות היום הרבות. מושבה של כלבי ואריות ים המונה 800.000 פרטים, סוואנות המאכלסות לוחכי עשב ולצידם טורפים גדולים קרנפים ופילים, לווייתנים ודולפינים.

זו אפריקה של ניגודים חריפים בו מיעוט קטן של לבנים שולט ומנהל את חיי הכלכלה של המדינה, זו אפריקה של טבע שלא התקלקל עדיין, מחד מכרות אורניום שהשהיה בקרבתם אסורה ומאידך צמח אנדמי Welwitischia שגילו מוערך ב1000 שנים. שמורת Etosha עם מאסת הביו-חי הרבה שבה ומקום המזכיר את נופי הירח lichen fields שמו, הגזור משפת   ה"אפריקנס" תערובת של הולנדית גרמנית ומעט אנגלית.

 

דרום אפריקה

מתחיל  בקייפטאון... השוכנת בקודקוד הצפוני של חצי האי אשר בקצהו הדרומי נמצאים קייפ התקווה הטובה וקייפ פוינט, שם נפגשים גם שני זרמים חזקים, האחד זרם האגולאס החם מהאוקיאנוס ההודי שפוגש בזרם הקר בינגואלה מהאוקיאנוס האטלנטי. הנסיעה לאורך החופים המפורצים קילומטרים רבים כשחוף אחד רודף משנהו והאחד יפה יותר מהשני!

יחד נעבור על פני לא מעט עיירות ציוריות שהזמן כאילו ופסח עליהן, נבקר ב-Hout Bay. נמשיך ונגיע יחד עם עוד הרבה בני אדם למצפה בו נוכל לראות התמזגותם של האוקיאנוסים זה בזה. נעלה בדרכים מהן נשקף נוף מרהיב ועוצר נשימה, נעצור יחד בעיירה Simonstown  כדי לצפות במושבה של פינגווינים קטני מידה  ונתפעל מחיי הזוגיות המרתקים שלהם, נמשיך לעיירה Hermanus  ומעל צוק נישא נוכל לצפות בלווייתנים המשתובבים במרחק של כ-500 מ'. מתיזים נד מים  או את זנבם האדיר עם כניסתם חזרה למי האוקיאנוס לאחר שהוציאו פלג גופם הקדמי המלא צלקות, אני חייב להזהיר אתכם, מסלול הנסיעה שלנו יהא בזיג-זג זאת כדי להספיק מה יותר, ניסע לאורך חוף האוקיאנוס ההודי ונצפין פנימה לתוך היבשת כדי לבקר מה יותר מקומות אם זה יהא ב –  Garden  Route או ב- Wine Route המפורסמות נבקר בערים  Stellenbosch Franchishoek and Paarl,, כמו כן בכמה יקבים המתמחים ביינות לבנים ואדומים,  נבקר גם במזקקה בה "מבשלים" את הברנדי המפורסם לאזור, בכל מקום נבצע טעימות עד- דלאידע, מבושמים מעט נגרור רגלינו כדי לישון באחוזות מדהימות בנות 100 שנים ויותר כאשר אח בוערת תעמוד עלינו לחממנו (חורף בחצי הכדור הדרומי) ושוב נרד לחופים ונגיע לעיר בשם George ונבצע ביקור חיינו במוזיאון לרכבות ומכוניות עתיקות, נעלה לסיבוב בן כ- 50 ק"מ על רכבת קיטור ישנה (צ'וצ'ו train ) לעיר Mossel Bay, ושוב בשיטת הזיגזג נפנה הפעם מזרחה לכיוון  איזור מדברי שנקרא Klein Karoo בתרגום, קארו הקטן, דרכנו תחלוף במעבר ההרים הגבוה Robertson עד לעיירה Oudshoorn הידועה גם בשם ירושלים הקטנה. בתחילת המאה שעברה 1905 הגיעו מאות משפחות יהודיות מליטא שקיימו במקום חיי קהילה יהודיים לתפארת (כיום כמעט ולא), נשתדל להשתעשע ברכיבה על יענים (גם נאכל מבשרם הטעים, ללא כולסטרול!!!)

שוב בזיג-זג נעשה דרכנו לחופי האוקיאנוס ההודי לא לפני שנעבור במעבר הרים נוסף הנקרא Outengua לכיוון העיירה Jeffrey's Bay שם ננסה לגלוש יחד עם המקומיים על גלשנים הרוכבים על גלים בני 3-4 מטרים אני מבטיח לאסוף איתכם קונכיות צבעוניות וגדולות (שלא ראיתם מעודכם) אותן פלט האוקיאנוס ההודי ברוב טובו, נמשיך מזרחה לכיוון העיירה  Prince Albert הנמצאת בלב האזור המדברי נשתתף ביום שוק של חוואים מקומיים ונשתדל לקנות פירות מיובשים תחום התמחותו של חבל ארץ זה. נמשיך מסענו לכיוון Port Elizabeth, לא לפני שיסע כ-80 ק"מ לכיוון שמורת טבע יפהפיה הנקראת Addo Elephant Park שמורה בה נוכל לצפות במגוון בעלי חיים צבאי הקודו, אנטילופות, צ'יטות, פילים, בבונים בהמוניהם ואם החסרתי כמה, יסלחו לי.נשהה יומיים ב- Port Elizabeth עיר גדולה ויפה, נבקר בכמה שמורות חופים העוטרים את סביבותיה לא לפני שטעמנו מפרי הים ומפרי היבשה המפאר מסעדותיה.

לסיום, וודאי תבחינו כי לאורך המסע אין ולו מלה על השחורים או הצבעוניים אדוני הארץ הזו החיים ברובם ב- Shantytowns  ערים יותר עלובות מהמעברות שהיו בראשית שנות המדינה, אך לא מקרה הוא, לדעתי קשה לטייל  באזורי השחורים אם בכלל!!!!!